ABC biegu na orientację

   O biegu na orientację można dowiedzieć się naprawdę dużo przeglądając artykuły z różnych źródeł. Jeśli ktoś ma chwilę czasu na zapoznanie się z wieloma pożytecznymi informacjami, to polecam następujące pozycje:

Czytaj więcej...

Szkolenie dzieci i młodzieży w szkołach i klubach sportowych - metodyka.

   Wielu nauczycieli, chciałoby w ramach zajęć wychowania fizycznego, poprowadzić kilka lekcji z biegu na orientację. Wielu też ma szersze plany, takie jak otwarcie klasy sportowej o profilu bieg na orientację czy w końcu założenie sekcji lub wręcz utworzenie nowego klubu z sekcją biegu na orientację. W Polsce pojawiło sie już kilka opracowań metodycznych, porządkujacych i wspomagających proces szkolenia dzieci i młodzieży.

Czytaj więcej...

Trening właściwy i dla wyrypiarzy (ultrasów).

   Wszyscy, którzy posiedli już pewne podstawy, pozwalające na samodzielne pokonywanie trasy w swojej kategorii wiekowej, i chcą osiągać dobre wyniki we współzawodnictwie sportowym na wyższych niż tylko lokalne szczeblach, powinni stale podnosić swoje umiejętności oraz czynniki wspomagające uzyskiwanie dobrych rezultatów - wytrzymałość biegową i ogólną sprawność fizyczną. Do tego potrzebny jest już systematyczny, ukierunkowany trening.

Czytaj więcej...